Nośniki ciepła w kolektorach słonecznych - ogólne informacje

Zwyczaj wszystko, co naturalne

Troska o ochronę naszego środowiska naturalnego sprawia, że coraz częściej, przy okazji budowy domu bądź gruntownego remontu, decydujemy na zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Moda na wszystko, co ekologiczne i energooszczędne sprawia, że na każdym kroku stajemy przed trudną decyzją wyboru pomiędzy tradycyjnymi rozwiązaniami a nowoczesną technologią.

Źródeł energia

Pojawiające się co jakiś czas informacje o zatrzymaniu dostaw gazu czy powolnym wyczerpywaniu się surowców, takich jak węgiel, sprawia, że zaczynamy szukać możliwości korzystania z energii płynącej ze źródeł odnawialnych. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna, którą, dzięki kolektorom słonecznym, możemy zamieniać na ciepło.

Zaczęła rozwijać modna

W krajach, w których lato trwa niemal cały rok, a okresów zachmurzenia jest stosunkowo niewiele, ciepło pozyskiwane z energii słonecznej może być dobrym rozwiązaniem. Zaczęła się więc rozwijać moda na montowanie na dachach domów kolektorów słonecznych. Wiele jednak osób sceptycznie nastawionych do tego pomysłu zaczęło się zastanawiać, czy aby na pewno rozwiązania proponowane nam jako ekologiczne i energooszczędne są takimi w istocie? Czy koszt instalacji urządzeń do czerpania energii ze źródeł odnawialnych nie sprawi, że staną się one nieopłacalne? Co z eksploatacją?

Jakiegoś czasu są reklamowane idealna

Przyjrzyjmy się więc kolektorom słonecznym. Od pewnego czasu są one reklamowane jako świetna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Kolektory słoneczne mają stać się urządzeniem przyszłości, które sprawi, że ciepło do ogrzania domów będziemy czerpać ze słońca. Jedynym wydatkiem, jaki będziemy ponosić jest koszt zakupu i serwisowania urządzenia.

Istnieją różnorodne typy kolektorów

Jak w przypadku każdego urządzenia, kolektor kolektorowi nierówny. Istnieją bowiem różne rodzaje kolektorów słonecznych, wyróżniające się budową. W ofercie producentów znajdziemy więc zarówno te płaskie, skupiające, jak i próżniowo-rurowe. Najpopularniejsze są oczywiście kolektory płaskie, które składają się z pokrycia, absorbera, wymiennika ciepła i izolacji.

Nośniki ciepełka kolektorach słonecznych

Absorber to po prostu zaczerniona powierzchnia kolektora, która wchłania energię emitowaną przez promienie słoneczne. Pochłaniana energia zostaje zamieniona na energię cieplną nośnika ciepła. Nośniki ciepła w kolektorach słonecznych to ciecze (woda, glikol) lub gazy (na przykłąd powietrze).

Realiach polskiego, kapryśnego klimatu

Energia cieplna, generowana przez kolektor, pomaga ogrzewać wodę użytkową czy też wodę w basenie. W realiach polskiego, dość kapryśnego klimatu, ciepło z samego tylko kolektora byłoby niewystarczające, aby ogrzać cały dom. Dlatego może jedynie wspomagać centralne ogrzewanie.

Copyright